Az emberek többségének van egy erősebb és egy gyengébb szemük: ezt hívjuk szemdominanciának. Sokan nem is tudnak erről, hiszen nem voltak kitéve olyan helyzetnek, amikor ez előjött volna.

Nagyon fontos, hogy mielőtt íjat ragadunk a kezünkbe, megállapítsuk a domináns szemünket. Jó esetben ez megegyezik az ügyesebbik kezünkkel, tehát jobb kéz jobb szem és fordítva. Rossz esetben ez sajnos nincs így, ebben az esetben különféle módszerek vannak: van, aki a kezét szoktatja át, van aki a szemét. De van egy-két olyan kivétel, aki egyiket se teszi. Ilyen például a kolumbiai válogatott pályaíjász, Maja Marcen: ő úgymond „keresztbe” húzza az íjat.
De hogyan is lehet megállapítani, hogy melyik szemünk a domináns? Az alábbi öt lépést követve kideríthető.
- Keress egy fix, látható tárgyat nagyjából 5 méterre magadtól.
- Nyújtsd ki a karodat és zárd össze úgy a két tenyeredet, hogy a hüvelyk- és mutatóujjaid között legyen nagyjából 3 centiméter átmérőjű luk.
- Mind két szemedet nyitva tartva nézz keresztül a lyukon, és „célozd be” az első pontban kinézett tárgyat.
- Ügyelve arra, hogy a lukon nézel keresztül, lassan közelítsd a kezedet az arcod felé: a tested reflex-szerűen a domináns szemed irányába fog húzni.
- A négyes pont ellenőrzése érdekében nyújtsd újra ki a kezed, majd felváltva csukd be az egyik, majd a másik szemedet is. Ha minden igaz, akkor a célkép annál a szemednél „nem mozdult el”, amelyikhez az előbb a kezedet húztad.

Nagyon ritka esetekben hallani olyanról, hogy valakinek nincs domináns szeme. Ebben az esetben az ügyesebbik kézre kell fókuszálni.